Reklama

Reklama

10 mln euro dla Ząbkowic Śląskich na rozwój

Opublikowano: ndz, 29 mar 2020 12:25
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

10 mln euro dla Ząbkowic Śląskich na rozwój - Zdjęcie główne

Czas na pieniądze dla Ząbkowic! | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ząbkowice znalazły się wśród miast z najtrudniejszą sytuacją społeczno-gospodarczą w kraju. Jest jednak tego pozytywna strona - dzięki temu, że Polska Akademia Nauk tak zakwalifikowała nasze miasto, mamy szansę na 10 mln euro.

Reklama

Żeby pieniądze zostały przyznane Ząbkowicom, gmina musi złożyć m.in. program rozwoju lokalnego i program rozwoju instytucjonalnego do konkursu w ramach Funduszy Norweskich. Ząbkowice Śląskie bowiem znalazły się na liście 54 spośród 213 miast polskich wybranych do kolejnego etapu ramach programu „Rozwój lokalny”. Granty na realizację kompleksowych i modelowych projektów rozwojowych w II etapie dostanie około 15 najlepszych projektów.

 

Urzędnikom pomagają teraz specjaliści ze Związku Miast Polskich oraz Instytutu Rozwoju Miast i Regionów. Burmistrz Marcin Orzeszek powołał już radę projektową oraz zespół projektowy które mają przygotować dokumenty do wniosku o dofinansowanie. Justyna Majchrowska, Andrzej Pyziak i Piotr Górka z ZMP przeprowadzili dwa spotkania warsztatowe, podczas których zespół projektowy dokonywał analizy, szukano słabych i mocnych stron miasta, próbowano również odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego warto mieszkać w Ząbkowicach Śląskich?”. Urzędnicy będą ankietować uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych oraz przedsiębiorców.

 

- Przejście do drugiego etapu naboru zagwarantowało naszemu samorządowi 100 tysięcy złotych, które przeznaczymy na zadania związane z dostępnością osób z niepełnosprawnościami do budynków użyteczności publicznej - mówi burmistrz Marcin Orzeszek.

 

Pieniądze na rozwój polskich miast pochodzą z Funduszy Norweskich i EOG, czyli specjalnej puli środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Aż 102 mln euro będzie przeznaczone na projekty rozwojowe dla miast. To największy w Polsce projekt szkoleniowo-doradczy dla samorządów małych i średnich miast. W województwie dolnośląskim do kolejnego etapu projektu przeszły obok Ząbkowic: Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra i Głogów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.