Reklama

Reklama

Wojska Obrony Terytorialnej: Chcesz zostać saperem? Rekrutacja

Opublikowano: sob, 22 maj 2021 13:15
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wojska Obrony Terytorialnej: Zobacz, jakie warunki musisz spełniać, aby móc rozpocząć karierę sapera

Reklama

Wojska Obrony Terytorialnej o tajnikach pracy sapera. Dowiedz się, jak wygląda praca w nietypowych warunkach

 

Profesjonalne szkolenie

Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do swoich szeregów. Wszyscy ochotnicy po udanej rekrutacji, przejdą profesjonalne szkolenie saperskie. W szkoleniu wykorzystywane są prawdziwe ładunki wybuchowe. Żołnierze poznają różnego rodzaju sieci i połączenia na loncie detonującym, sieci używane do neutralizacji, czy wykonywania poszczególnych wybuchów. Nauczą się również właściwości materiałów wybuchowych i ich zastosowania. - Kolejny etap szkolenia to zgrywanie się grup. Saper wojskowy nie działa sam. Są to zespoły, które muszą umieć ze sobą współpracować - mówi st. sierż. Stanisław, dowódca plutonu saperów.

 

Praca w ekstremalnych warunkach

Na saperach spoczywa cały szereg obowiązków, również w czasie pokoju. Odpowiadają m.in. za profesjonalne przygotowanie infrastruktury lokalnej do obrony. W czasie pokoju są łącznikami z formacjami ratowniczymi, odgrywają kluczową rolę w realizacji zadań usuwania skutków katastrof czy klęsk żywiołowych z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu ratowniczego. To właśnie saperzy są przygotowani do działania w różnych, często nietypowych i skomplikowanych sytuacjach. W każdej „wspaniałej dwunastce” jest dwóch żołnierzy o specjalności saper. - W dzisiejszych czasach, przy wybuchających różnych mniejszych i większych konfliktach zbrojnych w różnych częściach świata, ważne jest, aby każdy kto nosi mundur umiał rozpoznać zagrożenie i poradzić sobie z nim, czyli umieć rozpoznać i zneutralizować konkretny materiał wybuchowy. Także taki improwizowany, czy skonstruowany przez amatora - dodaje st. sierż. Stanisław, który sam również działa jako saper. 

 

Jakie wymagania trzeba spełniać?  

Aby móc pracować jako saper w Wojskach Obrony Terytorialnej, trzeba posiadać polskie obywatelstwo, być pełnoletnim, zdrowym fizycznie i psychicznie, niekaranym oraz nie pełnić żadnego rodzaju służby wojskowej. Potencjalny kandydat nie może także posiadać przydziału kryzysowego. Wniosek o powołanie do służby można złożyć przez internet. Kliknij tutaj, aby przejść do rekrutacji. 

Źródło: Wojska Obrony Terytorialnej 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.